Klub
Archív

Newsletter

Prihláste sa do Lúč-mailing listu, aby ste mohli pravidelne dostávať informácie o programe alebo vyhrať lístky na vybrané akcie.

PODPORA

Spustili sme kampaň.

WWW.KOLOMAZ.SK


 

28 Nov
Streda

Vstupné Voľný

AUTORSKÉ ČÍTANIE MAREKA VADASA A TOMÁŠA ULEJA
Img_big_1099 Marek Vadas sa narodil 27. mája 1971 v Košiciach. Vydal zbierky poviedok: Malý román (1994, Prémia Literárneho fondu), Univerzita (1996, spoluautor Eman Erdélyi), Diabol pod čapicou (2002, spoluautor Eman Erdélyi), Prečo sa smrtka smeje (2003). Jeho Rozprávky z čiernej Afriky získali v roku 2004 cenu Bibiany za najlepšiu a najkrajšiu detskú knihu sezóny. Kniha Liečiteľ (2006) získala prestížnu literárnu cenu Anasoft Litera 2007 a práve vychádza už vo štvrtom vydaní. Autor v súčasnosti pracuje na novej zbierke poviedok z prostredia Afriky. Žije v Bratislave.
Napísali o knihe:
„Vadasove prózy sú príťažlivé svojím exotickým prostredím, jeho kultúrou, mentalitou ľudí i značnou dávkou fantazijnosti , predovšetkým však autorovou schopnosťou skomponovať príbeh - neraz absolútne jednoduchý -tak, že čitateľa osloví.“ (SME)
„ Poviedky sa odohrávajú v Afrike. Exotické vonkajšie rámcovanie slúži autorovi ako kamufláž rozprávkového sveta, v ktorom je všetko možné. Výmena telesnej schránky, pohlavné transgresie, duchovia, démoni, život v paralelnom svete.“ (Pravda)
„Zaujímavé prepojenie sveta fantázie a reality, sna a skutočnosti, mágie a všednosti, života a smrti, exotickej priestorovej inakosti a dôvernej univerzálnej blízkosti. Fantazijnosť v podaní Mareka Vadasa je celkom prirodzená, realitu nedeformuje, práve naopak, odkrýva jej doteraz zakrývané vrstvy a prehliadané významy. Ako taká sa stáva vyjadrením potreby nanovo sa vrátiť k najhlbším, archetypálnym štruktúram vo vnútri človeka. Porotu zaujala autorova jazykovo-štylistická nápaditosť, jemne clivá podoba lyrizácie prózy bez skĺznutia k sentimentu či pátosu a tvorivé narábanie s kategóriou rozprávača, vďaka čomu sa magické príbehy so zo zbierky poviedok Liečiteľ stávajú presvedčivým dokladom autorovho inovatívneho hľadania univerzálnych životných hodnôt.“ (Odborná porota Anasoft Litera)
„Marek Vadas je fajn človek a veľmi nadaný autor. Mám rád jeho tandemové písanie s Emanom Erdéliym, ale to, aký je kto autor, môže ukázať, až keď predstúpi pred čitateľa úplne sám, obnažený zoči-voči. Fascinujú ma Vadasove presné drobné postrehy, opisy, absurdne rozohrané situácie. Tak nejako to všetko vnímam aj ja, ale neviem to tak dobre napísať.“ Peter Pišťanek
„Vadas vracia čitateľa na hranicu, v ktorej sa sakrálne s profánnym neoddeliteľne prelína: fantastické je v ňom celkom prirodzené, samozrejmé a každodenné, celkom ako v rozprávke a mýte. Týmto autorským gestom Vadas cieli ešte ďalej: vracia ním próze tajomnosť a mýtickosť a navyše, toto všetko robí naratívne i jazykovo-štylisticky kompetentne, nápadito a vydarene (a pritom/hoci pokračuje v štýle písania známeho zo svojich starších titulov).“ (Romboid)
„Marek Vadas sa, obrazne povedané, našiel vo fiktívnom svete, ktorom sa stierajú hranice medzi snom a realitou, mágiou a skutočnosťou, životom a smrťou. Ja osobne som sa v magických príbehoch Liečiteľa našla a veľmi rada sa v nich znovu stratím.“ (Knižná revue) Tomáš Ulej (1987) je novinár, aforista a stĺpčekár. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, na vysokej škole v súčasnosti vyučuje predmet Nové médiá.
TOMÁŠ ULEJ
V roku 2006 založil projekt Zlatý fond denníka SME, vďaka ktorému dobrovoľníci z celého Slovenska dostali na internet viac ako 2000 kníh. Roky viedol počítačovú prílohu denníka SME, v súčasnosti do SME pravidelne píše stĺpček Listy z webu. Vo svojich novinárskych textoch sa venuje človeku v obkľúčení informačných technológii.
Kniha Ale je jeho knižným debutom.
Súčasťou publikácie je aj zvuková kniha, ktorú načítala Kristína Farkašová a sprievodnú hudbu nahral Roland Kánik.
Ukážky z knihy: Ora el labora
Modli sa,
aby ti dali pracovať.
Vernosť
Práca je jediná verná milenka.
Bez teba sa neurobí ani sama.
Aj ty
Všetko zlé je na niečo dobré.
Aj ty
Povedali o knihe:
Sú to vzácne vyrovnané texty, ktoré nikdy nejdú pod základnú štylizačnú a myšlienkovú úroveň. ...to najlepšie, čo v oblasti aforizmu bolo u nás v poslednom čase vydané... Daniel Hevier spisovateľ
"Som naozaj veľmi rád, že kde sa vzal, tu sa vzal, objavil sa Tomáš Ulej a pokračuje v tom, čo u nás začali Lasica a Satinský. Tomáš Ulej obohacuje náš tradičný útočiaci humor vtipom a noblesou a názorom. (...) Humor je spravodlivý. Hlúposť sa nedá povedať vtipne. Tomáš Ulej píše veľmi vtipne. Som veľmi rád, že sa budú môcť o tom presvedčiť aj čitatelia jeho debutu." Tomáš Janovic spisovateľ